İsfahan'dan Çıktım Çektim Besmele, Hamdu Senalar Olsun Geldim İsmil'e
Mustafa Buyurgan'ı Rahmetle Anıyoruz | 15.6.2017

1958 yılında Konya'nın İsmil kasabasında dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren müziğe ilgi duydu. Çevresinde müzik dersi alabilecek birinin olmayışı sebebiyle kendi kendini yetiştirdi. 


Türkiye Kazaklarının en önde gelen dombra üstadları Sarımolla ve Carmuhammet'in çaldığı ezgileri Kazakistan sanatçılarının eserleri kayıt edilmiş kasetleri dinleyerek dombra çalmasını öğrendi.


1980'den itibaren Rahmi Oruç Güvenç'in yönetimindeki müzik grubu TÜMATA'nın çalışmalarına ve konserlerine katıldı.


1984 yılında Konya'da Asya Türk Müziği Araştırma grubu ASTÜM'un içerisinde yer aldı. Konya Kültür ve Turizm müdürü Faruk Güner Özkan'ın İzmir Klasik Türk Müziği başkanlığına atanmasıyla 1987 yılında bu grup çalışmalarına son vermek zorunda kaldı.


1990 yılından itibaren İstanbul'a yerleşen Mustafa Buyurgan Rahmi Oruç Güvenç ve Bünyamin Aksungur ile birlikte çalışmakta olup, çeşitli konserlere katılmaktadır. 1999 senesi Nisan ayında Bremen radyosunun daveti üzerine Almanya'ya gitmiş ve burada çeşitli sempozyumlara katılmış, 2001 yılında Berlin'de TÜMATA grubu ile beraber konserler vererek, Kazak musikisinin tanıtımına katkıda bulunmuştur.
Dombra'nın yanı sıra saz ve ud da çalabilen Mustafa Buyurgan evli ve üç çocuk babasıdır."